Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Vyskúšané a bezpečné spôsoby na zúbkovanie

Vyskúšané a bezpečné spôsoby na zúbkovanie

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Vyskúšané a bezpečné spôsoby na zúbkovanie

Väčšina batoliat zle znáša zúbkovanie. Prerezávanie mliečnych zubov spôsobuje bolesť, svrbenie a zápaly ďasien, môže sa vyskytnúť aj horúčka, problémy so spánkom a nechuť k jedlu. Ako sa vyrovnať s trpěním nášho dieťatka?

Prvé prerezávajúce zúbki budú pravdopodobně spodne jedničky. Objavujú sa medzi 6 a 10 mesiacom života. Ako druhé vyrastú jedničky hore, ktoré uvidíme po ďalších dvoch mesiacoch. V priebehu niekoľkých ďalších mesiacov sa prerezávajú tiež spodne aj horne štvorky a tzv. tesáky. Medzi 2. a 3. rokom života, v ústach decká uvidíme päťky, ktoré budú už poslednými mliečnymi zubami. Samozrejme je to len schéma, ktoré nemusíme brať za samozrejmé. Môže sa ukázať, že ako prvé sa u nášho dieťaťa objavia nie dolne ale horné jedničky a napríklad i dvojky.

Bohužiaľ, mimo hornými a dolnými dvojkami, ktorých prerezávanie je v miere znesiteľné, vyrastanie pozostalých zúbkov bude spôsobovať dieťatku bolesť. Na niekoľkých týchto mesiacov sa teda musíme vyzbrojiť metódami, vďaka ktorým sa ju podarí trochu zlahodit.

Najjednoduchšie a najviac dostupná metóda uľavenie decku je masáž bruškom prsta. Väčšina detí má tento zábeh rado, polež on na krúženie maličkými kolesami v oblasti boľavých a opuchnutých ďasien. Prst môžeme ovinúť gázou a namáčať ho vo vlažnej vode alebo vychladených bylinkách, takých ako je harmanček. V predaji sú tiež silkonové kefky, ktoré sa nakladajú na prst, slúži k masáži.

Ďalšie jednoduchý a účinný spôsob na bolestivé zúbkovania je podávanie decku schladenie ovocie a zeleninu. Studená mrkva alebo vložené na chvíľku do mrazničky kúsky jabĺk alebo banánu pomôžu rozviazať dve otázky naraz - zmierňujů bolesť a dodávajú dieťaťu výživné látky. Sahejme pre ovocie a zeleninu zvlášť vtedy, keď dieťatko z dôvodu zúbkovania stratilo chuť k jedlu a nechce jesť cez nás pripravené jedlá.

Alternatívou pre schladenie ovocia sú špeciálne hryzátka. Rodičia pre nich často siahajú v prvom rade a prírodné produkty berú ako prídavok a spestrenie pre batoľa. Je vhodné vyskúšať oba spôsoby a ohodnotiť, ktorý z nich lepšie pripadne do gustu nášmu batoľaťu. Hľadajme hryzátka vybavená gélom ku schladenie alebo s obyčajnou vodou, ktoré sa pred podaním dieťaťu umiestni v mrazničke alebo chladničke. Výrobcovia tohto druhu doplnkov myslí mnohocestně a vytvárajú hryzátka s frakturovaným povrchom, ktorý jemne masíruje ďasná a je vybavený priestory na umiestnenie gélu proti bolesti. Výber hryzačiek je dosť veľký a jednotlivé modely sú do ďalších etáp zúbkovanie.