Tu si: Tipy pre zdravie  »  Psychologia  »  Príznaky a liečba neurózy

Príznaky a liečba neurózy

Uverejnené v kategórii Psychologia       
Príznaky a liečba neurózy

Termín „neuróza“ sa vzťahuje k niekoľkým rôznym psychickým poruchám. V závislosti od typu neurózy a môžu jej príznaky značne od seba líšiť.

Vegetatívna neuróza je porucha, ktorá vzniká následkom neustáleho stresu a nervového napätia. V dôsledku toho začínajú vnútorné orgány, najčastejšie žalúdok, nesprávne pracovať. Chorý pociťuje častú žalúdočnú nevoľnosť, môžu sa objaviť vredy. Dysfunkciu možno pozorovať aj zo strany kardiovaskulárneho systému, keď môže napríklad dochádzať k výskytu vysokého krvného tlaku, búšeniu srdca, a pod.

Iným, často sa vyskytujúcim variantom neurózy, je neurasténia. Jej príznakmi sú najčastejšie častý pocit únavy a depresie, alebo opačne – nadmerná stimulácia, hnev alebo rozčúlenie. Tieto príznaky sa najviac objavujú v ranných hodinách a postupom času sa zmierňujú.

Úzkostná neuróza sa týka osôb, ktoré si nevedia poradiť so zlými emóciami a ukrývajú ich v svojom vnútri po dlhší čas. V dôsledku toho začne v psychike chorého vznikať iracionálna úzkosť, ktorá je hlavným príznakom tohto typu neurózy. Úzkosť sa môže týkať rôznych aspektov života. Častými fóbiami sú strach z výšok, strach z katastrofy alebo choroby, a pod.

Často sa objavujúcou chorobou u osôb s nervovými poruchami je aj obsesívno-kompulzívna neuróza. Spočíva v obsesívnom vykonávaní nejakej činnosti, napríklad neustálom mytí rúk, pedantskom dbaní o poriadok, niekoľkonásobnom opakovaní jednej a tej istej činnosti, a pod.

Existuje ešte niekoľko iných druhov neuróz, v prípade každej z nich sa odporúča nastúpenie liečby. Poddávanie sa tejto chorobe môže značne zhoršiť kvalitu života. Liečba neurózy spočíva v psychoterapii a v prijímaní vhodných liekov. Definitívny výber metód liečby však záleží od individuálneho prípadu.