Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Preeklampsia

Preeklampsia

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       

Preeklampsia môže vyústiť vo veľmi vážny až život ohrozujúci stav. Preto je nutné sledovať tehotné mamičky s príznakmi tohto ochorenia v rizikovej tehotenskej poradni.

Jana, detská zdravotná sestra a mama

Čo je to preeklampsia
Preeklampsia je choroba placenty, a preto sa prejavuje iba v tehotenstve alebo v súvislosti s pôrodom. Postihuje 5-10% tehotných žien, vo väčšine prípadov ide našťastie len o ľahkú formu ochorenia. Len zriedkavo prechádza v eklampsiu, čo je naopak veľmi vážny stav. Dôsledkom je nedostatočný prietok krvi maternicou a placentou, čím je obmedzené zásobovanie bábätka krvou a živinami. To všetko ovplyvňuje rast a vývoj dieťatka v maternici. Porucha regulácie priesvitu ciev a hroziaca porucha krvnej zrážanlivosti ovplyvňuje samozrejme aj Váš zdravotný stav.
Príznaky preeklampsie
V skorých štádiách sa preeklampsia bohužiaľ nijako navonok neprejavuje, rozvíjajúce sa ochorenie je väčšinou odhalené počas pravidelných kontrol v tehotenskej poradni. Pri týchto prehliadkach lekár kontroluje: 
či nemáte zvýšený krvný tlak,
či sa  v moči neobjavila bielkovina, 
či  nedochádza k zvýšenému zadržiavaniu tekutín, čo sa prejaví opuchmi a rýchlym prírastkom na váhe. 
Ak sa však u vás vyskytne len niektorý z týchto príznakov, potom ešte nemusí ísť o preeklampsiu. Mierne zvýšený krvný tlak a mierne opuchy dolných končatín sú počas tehotenstva celkom bežné a nemusia byť ešte príznakom závažnej zdravotnej komplikácie. Bielkovina v moči býva prítomná aj pri infekcii močových ciest. K podozreniu na preeklampsiu vedie súčasný výskyt opakovane nameraného vysokého krvného tlaku, opuchy dolných končatín nemiznúce ani v noci, prípadne opuch tváre, rúk a brucha a nález zvýšeného množstva bielkoviny v moči.
Pri podozrení na preeklampsiu je vždy nutné ultrazvukové vyšetrenie bábätka, zhodnotenie jeho rastu a vývoja a tiež vyšetrenie funkcie placenty.
V neskorších fázach ochorenia sa môžu objaviť aj nasledujúce problémy:
úporné bolesti hlavy, ktoré sprevádza rozmazané videnie, záblesky alebo tmavé škvrny v zornom poli
bolesť v nadbrušku a vpravo hore
nevoľnosť, nutkanie na zvracanie a zvracanie
nepokoj alebo naopak ospalosť, mdloby
opuchy slizníc, pocit plného nosa, dýchavičnosť
zhoršenie opuchov až zbežné presiaknutie podkožia, tvorba modrín
predčasná činnosť maternice, známky predčasného odlučovania placenty.
Potom sa už jedná o veľmi vážny stav vyžadujúci rýchle prijatie tehotnej do nemocnice, podrobné vyšetrenie a okamžitú liečbu.
Koho preeklampsia ohrozuje najviac?
Hoci nie sú príčiny preeklampsie úplne známe, existuje celý rad rizikových faktorov, vďaka ktorým sú niektoré tehotné ohrozené viac ako iné:
vek - ak máte menej ako 20 rokov, alebo viac ako 35 rokov
hmotnosť - ak trpíte obezitou a máte vyšší BMI (Body Mass Index) ako 35
zdravotný stav - ak máte cukrovku, vysoký krvný tlak, systémový lupus alebo poruchu funkcie obličiek
pokiaľ ide o vaše prvé tehotenstvo
ak čakáte dvojičky, trojičky a pod.
vekový odstup medzi vašimi tehotenstvom - viac ako 10 rokov od Vášho posledného tehotenstva
ak sa u vás už preeklampsia v minulosti vyskytla alebo ak ňou trpela Vaša matka alebo sestra.
Prevencia
Prevencia preeklampsie je veľmi sporná. Jedným z rizikových faktorov jej vzniku je aj obezita, preto sa snažte jesť zdravú a vyváženú stravu. V ideálnom prípade ste si upravili jedálniček a znížili hmotnosť ešte predtým, ako ste otehotneli. V žiadnom prípade nezačínajte držať diétu počas tehotenstva! Skúste sa poradiť so svojím lekárom, čo by mal Váš jedálniček obsahovať, alebo sa o tom porozprávajte priamo s nami. Jedinou účinnou prevenciou sú pravidelné kontroly v tehotenskej poradni, ktoré včas odhalia príznaky ochorenia.
Ľahká forma preeklampsie
Tehotnú mamičku s ľahkou formou preeklampsie si gynekológ bude častejšie pozývať na kontroly, počas ktorých sa presvedčí, že je s ňou i s jej dieťatkom všetko v poriadku. Pravdepodobne vykoná podrobnejšie vyšetrenia zo vzoriek krvi a moču. Pravidelne bude tiež kontrolovať bábätko ultrazvukom. Dôležitý je aj dostatočný odpočinok.
Ťažšie formy preeklampsie
Ak lekár diagnostikuje ťažšiu formu preeklampsie, potom vás pošle na podrobnejšie vyšetrenie do nemocnice. Počas hospitalizácie budete pravdepodobne dostávať magnézium sulfát do žily, lieky na zníženie krvného tlaku a ďalšie medikácie. Ak by sa váš zdravotný stav ďalej zhoršoval a hrozil rozvoj eklampsie, potom bude možno nutné predčasne ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom. Liečba potom pokračuje ešte 1-2 dni po pôrode. Eklampsia je veľmi vážny stav, kedy je ohrozený život matky i dieťaťa a je nutné ho okamžite riešiť.

Zdroj