Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Paracetamol - je škodlivý?

Paracetamol - je škodlivý?

Uverejnené v kategórii Medicina       
Paracetamol - je škodlivý?

Rýchlo pomáha zakročiť proti bolestiam a dobre sa vstrebáva z tráviaceho traktu. Je jedným z najužívanejších liekov dostupných bez predpisu. Je však možné sa ním predávkovať i otráviť.

Jeho účinnými látkami sú acetaminofén, N-acetylo -p-aminofenol. Má protizápalové účinky a zmierňuje svalové bolesti, bolesti hlavy, menštruačné kŕče a migrény. V Poľsku je dostupných okolo 20 preparátov, ktoré ho obsahujú. Často sa užíva bez konzultácie s lekárom, ako všeobecný liek na všetky problémy. V spojení s jeho širokou dostupnosťou často dochádza k nesprávnemu spôsobu jeho užívania, a v následku toho k otravám. Ich symptómy tiež záležia predovšetkým od užitej dávky.

Aby nastúpili toxické účinky paracetamolu, musí sa prijať v relatívne veľkých množstvách. Toxicita lieku sa objavuje pri jednorazovom prekročení dávky veľkosti 150 mg/kg na hmotnosť tela.

Stojí za zmienku, že otrava paracetamolom je hlavnou príčinou akútneho zlyhania pečene a druhou najčastejšou príčinou zlyhania pečene vyžadujúcej transplantáciu. V určitom okamihu pečeň jednoducho nie je schopná "spracovať" príliš vysokú dávku liečiva, ktoré k nemu prichádza s krvou.

Aby sa minimalizovala možnosť otravy, je potrebné predovšetkým:

  • vždy pred použitím liekov si pozorne prečítať písomnú informáciu a dodržiavať jej odporúčania,

  • nezvyšovať dávku pri liečbe bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom,

  • uchovávať lieky mimo dosahu malých detí,

  • obmedziť množstvo požívaného alkoholu počas doby užívania lieku,

  • nikdy neužívať viac ako jeden výrobok obsahujúci paracetamol v rovnakom čase (ak to vyslovene neodporučí lekár),

  • v prípade akýchkoľvek pochybností ohľadom účinkov paracetamolu je dobré poradiť sa s rodinným lekárom.

Paracetamol je sám o sebe nie je na závadu a môže priniesť úľavu pri celom rade chorôb a zmierniť bolesť a zápal. Avšak, rovnako ako akýkoľvek liek prijatý v nadmernom množstve, mení svoj liečivý účinok na otravu organizmu, a jeho široká dostupnosť spôsobuje, že je liekom predávaným bez receptu, ktorým sa ľudia najčastejšie otrávia.