Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Ovčie kiahne u dospelých

Ovčie kiahne u dospelých

Uverejnené v kategórii Medicina       
Ovčie kiahne u dospelých

Ovčie kiahne sú veľmi častou infekčnou chorobou detského veku, môžu sa však týkať aj osôb dospelých, ktoré ich v detstve neprekonali. Navyše v prípade dospelých môže byť priebeh kiahní, podobne ako iných detských chorôb značne závažnejší.

Za infekciu je zodpovedný herpes vírus VZV, prenášaný vzdušnou cestou, ktorý po skončení choroby pretrváva neaktívny v gangliách. Vo väčšine prípadov je po prekonaní ovčích kiahní ľudský organizmus proti tejto chorobe v budúcnosti imúnny, ale organizmus so zníženou imunitou môže znovu podľahnúť útoku tejto choroby, ktorá sa u dospelých osôb často aktivuje ako pásový opar – kiahne a pásový opar sú totiž vyvolané rovnakým druhom vírusu. Mimoriadne nebezpečným variantom pásového oparu je takzvaný očný herpes, kedy je napadnutý trojklaný nerv, vrátane očného nervu, ktorý môže mať za následok ochrnutie okohybných svalov oka a poruchy videnia.

Kontaktom s osobami chorými na kiahne alebo pásový opar by sa mali vyhýbať najmä tehotné ženy. Ochorenie v tomto prípade, predovšetkým v prvom trimestri tehotenstva, môže viesť k smrti plodu alebo k ťažkým vývojovým poruchám. Do rovnakej skupiny ako kiahne alebo pásový opar patrí aj cytomegalovírus, choroba rovnako nebezpečná pre plod, nebezpečnejšia však v tom, že zvyčajne prebieha bez príznakov. Pokiaľ sa objavia symptómy, sú zvyčajne nešpecifické a môžu byť signálom iných chorôb, najmä: vysoká teplota, únava, bolesti hlavy a svalov alebo zväčšenie lymfatických uzlín.

Ovčie kiahne u dospelých osôb môžu znamenať aj tak závažné následky, ako napríklad zápal pľúc, niekedy s veľmi intenzívnym priebehom. Vzácne nie sú ani zdravotné následky týkajúce sa srdca, pretože u časti chorých sa zápal rozvíja v srdečnom svale, alebo kĺbov. Vážne následky môže mať infekcia nervového systému vo forme zápalu mozgových blán alebo zápalu mozgu.