Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Mandle – je potrebné ich vybrať ?

Mandle – je potrebné ich vybrať ?

Uverejnené v kategórii Medicina       
Mandle – je potrebné ich vybrať ?

Na jednej strane odohrávajú v našom imunitnom systéme dôležitú úlohu, ale na druhej strone ich infekcie sú príčinou mnohých ochorení. Je potrebné ich vybrať?

Mandle sú párovým orgánom lymfatického systému, nachádzajú sa na samom začiatku dýchacieho a tráciaceho systému. Vzhľadom na ich umiestnenie majú dôležitú imunitnú funkciu, produkujú antigény, ktoré sú dôležité pre produkciu protilátok, ktoré chránia organizmus pred mikrobiálnym napadnutím.

Aj keď ich úloha sa vekom znižuje a môžu byť odstránené aj bez znížovania úrovne imunitného systému (adenoidné mandle zmiznú postupne s vekom), je potrebné nepodceňovať ich vplyv hlavne pri deťoch pred pubertou.

Je to vlastne vek, kedy mladí pacienti majú najväčšiu náchylnosť na rôzne infekčné ochorenia. Prechodne sa mandle zväčšujú, keďže je to prirodzená reakcia na zvýšenú produkciu protilátok. Problém sa začína v momente, keď sa po vyliečení mandle nezmenšujú. Vyskytujú sa problémy s s prehĺtaním potravín. Zväčšené mandle môžu tiež spôsobiť problémy s dýchaním cez nos a tiež spôsobovať upchávanie Eustachovej trubice. Pri nedostatočnom pohybe vzduchu v Eustachovej trubici sa môže objaviť problém so słuchom a tiež zapalenie stredného ucha. Bežným príznakom pri zväčšených mandlách je tiež chrápanie – môže spôsobovať tiež problém s dýchaním, spôsobovať pľúcne zmeny, pri podobných problémoch je odstránenie mandlí nutné.

Mandle, dokonca aj pri zachovaní si pôvodnej veľkosti môžu spôsobit zápalové ochorenia. V takom prípade sú pórovité a neplnia funkciu ochrany pre organizmus, ale práve naopak sú nebezpečné pre organizmus, keďže v pórach mandlí sa zhromažďujú baktérie, ktoré sú uvoľňované do krvného obehu. Okrem problémov s prehĺtaním a častým ochorením na angínu sa môže tiež objaviť zápal dutín alebo hrtana. Komplikácie súvisiace s angínou sú vážnym problémom, ktoré môžu znamenať vznik abscesu v okoli póru plného hnisu mandliach pri nádore v jazyka či hrdla, čo spôsobuje silné bolesti a trismus. Po prerezaní a vyčistení abscesu (niekedy aj viacnásobnom) musia byť mandle odstránené.

Ak lekár nezistí žiadny zápal, stačí mandle iba narezať. Celkové odstráneni sa nikdy nerobí preventívne. Operácia odstránenia mandlí je pomerne jednoduchá a prebieha v celkovej anestéze.