Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Krehké a lámavé nechty – ako ich liečiť?

Krehké a lámavé nechty – ako ich liečiť?

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Krehké a lámavé nechty  – ako ich liečiť?

Nechty sú vizitkou každej ženy. Každá žena chce, aby sa jej nechty prezentovali zdravo a esteticky, ale často dôsledkom pôsobenia rôznych faktorov sa oslabujú, rozdvojujú a lámu. Vtedy sa ich snažíme ukryť pod farebným lakom. Ale sú aj lepšie spôsoby ako sa prestať hanbiť za nechty.

Zdravá strava – zdravé nechty

Príčiny krehkosti a zlého vzhľadu nechtov môžu byť rôzne. Niekedy sa môže jednať o chorobu, niekedy je príčinou časté umývanie rúk, niekedy ich oslabuje naša praca. Väčšina problémov s nechtami však začína na našom tanieru. Ak neposkytujeme nášmu organizmu dostatok vitamínov a minerálov v strave, odzrkadluje sa nielen na vzhľade nechtov, ale aj na vzhľade vlasov, pokožky a nehovoriac už o innych dôsledkoch. 

Zlý stav nechtov môže znamenať nedostatok horčíka, železa, kremíka, zinku, síry a tiež vitamínov A,B a E. Naturálne ich nájdeme v listovej zelenine, orechoch, vajciach, vysokokvalitných olejoch, klíčkoch, semenach, morských plodoch, rybach, syroch či pečienke. Zo zeleniny vyberajme hlavne hlávkový šalát, špenát, zeler, brokolicu, mrkvu, ružičkový kel, papriky a strukoviny. Nemôžme sa tiež vyhýbať zemiakom a v prípade ovocia je dobre kozumovať avokádo a banany.

Záchrana v kozmetike

Len ak sa budeme zdravšie stravovať, môžme aplikovať pomôcky zo sveta kozmetiky, alebo kozmetických procedur. V tejto otázke tiež môžme dôverovať prírode. Dokonalým sposobom liečby na zničené nechty a suchú pokožku na dlaniach je relaxačný kúpeľ v olivovom oleji. Malé množstvo olivového oleja je potrebné mierne zahriať a následne si v ňom máčať ruky. Na nechty je ešte dobre používať ricínový olej a tablety obsahujúce vitamín E. Takéto triky je možné aplikovať aj doma, ale je potrebné doma mať tiež hydratačný krem na ruky.

Pokiaľ nechty nebudú vyzerať zdravo, je potrebné ohraničiť na minimum používanie farebných lakov a čistiacich prostriedkov. Kontrolujme obsah kozmetických pomôcok a je potrebné vyradiť tie, ktoré obsahujú toluen a formaldehyd. Okrem toho ku každej domácej prace používajme ochranné rukavičky.