Tu si: Tipy pre zdravie  »  Strava  »  Je soľ naozaj škodlivá?

Je soľ naozaj škodlivá?

Uverejnené v kategórii Strava       
Je soľ naozaj škodlivá?

Biely zabijak - presne tak nazýva veľa expertov obľúbenú soľ. Ale aká je skutočnosť? Je soľ naozaj tak veľmi škodlivá a naozaj je potrebné sa jej vyhýbať?

Mnoho rokov je už tvrdené, že soľ je výnimočne škodlivá a jej nadmerné konzumovanie vplýva negatívne na veľa faktorov v našom organizme. Hovorí sa predovšetkým, že pri konzumovaní soli sa zvyšuje riziko infarktu, alebo tiež pôsobí negatívne na cirkuláciu krvi v organizme a tiež na krvný tlak. Všetky tieto tvrdenia sú oficiálne potvrdené rôznymi štúdiami v rámci których sa potvrdzuje to, že soľ je výnimočne škodlivá na ľudský organizmus.

Pravda je však taká, že milovníci soli nemusia úplne vyradiť soľ zo svojho jedálnička. Je potrebné zdôrazniť že soľ dodáva chuť a určite nám jej konzumovanie nespôsobí veľké zdravotné problémy. Výskumy tiež tvrdia, že najlepšie je denne konzumovať do 5 gramov soli. Toto odporúča aj svetová zdravotnícka organizácia.

Všeobecne platí, že veľké množstvá soli určite nepôsobí priaznivo hlavne na ľudí, ktorí maju problémy s krvným tlakom. V prípade zdravých osób, nie je vplyv soli až tak viditeľný a soľ nie je až tak škodlivá. Avšak, ak máme možnosť soľ nahradiť iným korením ako napríklad paprikou alebo rôzne bylinky, je to lepšie pre naše zdravie a tieto bylinky môžme konzumovať bez akýchkoľvek obmedzení.