Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Jak sa chrániť pred bodnutím hmyzom?

Jak sa chrániť pred bodnutím hmyzom?

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Jak sa chrániť pred bodnutím hmyzom?

Hmyzie uhryznutia spôsobujú pálenie, svrbenie a bolesť. Môžu sa stať aj bezprostrednou príčinou anafylaktického šoku, ktorý je nebezpečný pre zdravia a život. Ako sa pred nimi chrániť?

Ako zabrániť štipnutiu?

Komáre, mravce, kliešte, mušky, osy alebo včely dokážu nepríjemne skaziť odpočinok na čerstvom vzduchu. Ich uhryznutie spôsobuje sčervenanie, pálenie pokožky a často aj bolesť. Preto je dôležité dodržiavať niekoľko základných opatrení. 

Mimoriadne nebezpečné sú osy a včely, pretože ich jed môže spôsobiť anafylaktický šok. Preto pri kontakte s týmto hmyzom je treba zachovať výnimočnú opatrnosť. Predovšetkým nie sú vhodné prudké pohyby, ktoré hmyz dráždia. Svetlé farby (biela, ružová, pomarančová, ostrá zelená) priťahujú hmyz, preto si pre pobyt vonku radšej oblečte tmavší odev. 

Na čerstvom vzduchu neponechávajte na tanieriku zákusky, zmrzlinu alebo chlebíčky, pretože práve na nich najčastejšie hodujú osy a včely. Podobná zásada sa týka otvorených plechoviek so sladkými nápojmi a pohárov so šťavou. Ďalšou zásadou, ktorú treba dodržiavať, je nepoužívanie parfumu alebo dezodorantov pre pobyt vonku, pretože sladké vône hmyz priťahujú. Súčasne hmyz priťahuje aj ľudský pot.

Aby sme sa vyhli bodnutiu, nevstupujeme do vlhkých porastov a vysokej trávy. Mimoriadnu opatrnosť je treba zachovať v blízkosti kvitnúcich stromov a kvetov. Nie všetci si uvedomujú, že hmyz často lieta v skupinách. Preto je najlepšie vzdialiť sa od miesta, kde bol už niekto iný uhryznutý minimálne o 50 metrov.


Ako odpudiť hmyz?

Väčšinu insektov účinne odpudí aróma borievky, cesnaku, cibule alebo santalového dreva. Účinná je aj mäta, petržlen, ostrá paprika, citrón a vanilka. Hmyz odpudzuje aróma pelargónie, preto je vhodné vysadiť tieto kvety v črepníkoch na terase alebo v relaxačnom kútiku na záhrade. Najlepšou ochranou pokožky sú špeciálne prípravky dostupné v lekárni. Modernými prípravkami na hmyz možno postriekať pokožku aj odev. Veľa prípravkov je bezpečných pre deti už od prvého mesiaca života.