Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Diabetikom skrášlia inzulínové pumpy kresby autistov

Diabetikom skrášlia inzulínové pumpy kresby autistov

Uverejnené v kategórii Medicina       
Diabetikom skrášlia inzulínové pumpy kresby autistov

Veselé bodky, odtlačky detských rúčok, či dve veľké srdcia blízko seba. Aj tieto úprimné kresby by mali búrať predsudky z diabetu. Vďaka unikátnej spolupráci ich pre inzulínové pumpy slovenských diabetikov navrhli ľudia s autizmom. Boli medzi nimi maličkí škôlkari i dospelí autisti. Ako prvá si svoj

Aby autisti nezostali v aute a aby diabetici nemuseli bojovať s predsudkami. Na začiatku nevšednej spolupráce stála túžba po akceptovaní. „Je dôležité, aby najmä deti pochopili, že diabetes nie je hendikep a spoločnosť by ich mala v tomto názore podporovať“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák, CSc., z Detského diabetologického centra SR. Diabetici sa preto rozhodli oživiť svoje inzulínové pumpy, inak šedé krabičky veľké ako mobilný telefón, kresbami od nadaných ľudí s autizmom. Boli medzi nimi maličkí škôlkari i dospelí autisti. „Ľudia s autizmom majú často úžasný umelecký talent a cit pre veci, ktoré nám obyčajným ľuďom často chýbajú. Rozhodli sme sa teda spojiť príjemné s užitočným. Keď sme sa dozvedeli, že diabetici by chceli svoje inzulínové pumpy oživiť kreatívnym dizajnom, požiadali sme našich priateľov z Ôsmeho svetadielu, aby pre nich vytvorili spontánne návrhy,“ vysvetľuje počiatky unikátnej spolupráce Štefan Pogány z Nadácie LINAJE.

Myšlienka búrať predsudky z diabetu prostredníctvom úprimných kresieb na inzulínových pumpách skrsla v hlave Pavla Lepeya zo spoločnosti Medtronic, ktorá vyvíja inzulínové pumpy. „Našim poslaním je zmierňovať bolesť, prinavracať zdravie a predlžovať život pacientov. Veríme, že kresby od ľudí s autizmom oživia inzulínové pumpy a budú pozitívnym impulzom pre sebavedomie ľudí s diabetom.“ 

Idea sa okamžite zapáčila aj samotným autorom návrhov, ktorí ochotne pripravili 9 úžasných kresieb, z ktorých každá by bola ozdobou nejednej obývačky. Pre ľudí s autizmom bolo veľkým zadosťučinením a motiváciou, že sa môžu stať súčasťou dobrej veci a pomáhať. „Viacerí sa ma pýtali, či je pravda, že diabetici nemôžu jesť cukor. Ľudia s autizmom sú veľmi úprimní. Keďže majú radi sladké, diabetikov im bolo úprimne ľúto a s radosťou sa pustili do prípravy návrhov,“ hovorí Soňa Fülopová zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom.

Rozhodovalo sa na Facebooku
Diabetici, ich známi a rodiny si z pripravených návrhov vybrali favoritov hlasovaním na facebookovej stránke „Život na jednotku“. Fanúšikom tejto fanpage je aj herečka Zuzana Haasová. „Ako budúca mamička s diabetom som rada, že je inzulínová pumpa aj na Slovensku dostupná. Je to úžasná pomôcka, ktorá výrazne chráni mňa a aj moje ešte nenarodené dieťa. Pumpu mám neustále pri sebe. Mám ju keď hrám, keď spievam, keď som s rodinou. Je tak miniatúrna, že ju vôbec nevnímam. A najmä, dáva mi pocit úžasnej istoty. S novým dizajnom sa bude na ňu ešte aj dobre pozerať,“ vyznáva svoje pocity sympatická herečka a speváčka.

Medzi víťazné kresby, ktoré oživia inzulínové pumpy slovenských diabetikov sa dostal okrem dvoch veľkých sŕdc, zatočených slimákov a farebných guličiek, aj úžasný portrét rúk 5 ročného dievčatka. Súčasťou každej nálepky, ktorú si diabetici môžu dať na svoju inzulínovú pumpu bude aj krátka informácia o tom, kto návrh pre nich pripravil.

Zdroj