Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Čo znamená zlý krvný obeh?

Čo znamená zlý krvný obeh?

Uverejnené v kategórii Medicina       
Čo znamená zlý krvný obeh?

Správne fungovanie organizmu je možné aj vďaka správnemu krvnému obehu, vďaka ktorému sa do všetkých buniek v našom tele dostávajú potrebné živiny. Problémy s krvným obehom môžu mať veľmi nebezpečné dôsledky pre naše zdravie.

Takzvaný slabý, či zlý krvný obeh je charakteristický hlavne pre starších ľudí, ale sú prípady keď sa tento problém týka aj mladých ľudí. Medzi najčastejšie príznaky tohto problemu patria studené, opuchnuté nohy, ruky, patrí sem aj necitlivosť v končatinách, kŕčové žily, príliš nízky alebo vysoký krvný tlak, mdloby, bolesti hlavy, závrate, búšenie srdca, nadmerná únava, bledosť alebo suchá koža. Prirodzene studené nohy alebo ruky, či aj dočasne znecitlivenie končatín, ale nemusíme odberať ako príznak nejakej vážnej choroby. Môže to byť dočasný dôsledok toho ak sa nedostatočne pohybujeme alebo sme v jednej polohe už dlhší čas. Ak sa však tieto príznaky často opakujú je to signál pre návštevu lekára.

Jedným z prvých dôvodov prečo máme tieto príznaky a problémy s obeom krvi je ateroskleróza, čo je chronický zapal, ktorý vznika v dôsledku układania sa cholesterolu na bunkových stenách. V súvislosti s rozvojom a rastom aterosklerotických stien krv nemôže voľne a plynule prúdiť cievami. Rozvoj aterosklerózy podporujú a vyvolávajú obezita, fajčenie, nedostatok pohybu, hypertenzia, cukrovka. Dôsledkom aterosklerózy môžu byť obrovské zdravotné problémy a ochorenia dolnych končatín napríklad trombóza či neuróza. Zlý krvný obeh tiež môže spôsobiť aj problémy s štítnou žľazou, problémy s obličkami, anémiu a tiež aj problémy s chrbticou.