Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Beh – aké sú pozitívne účinky?

Beh – aké sú pozitívne účinky?

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Beh – aké sú pozitívne účinky?

Behanie je najlacnejší a najjednoduchší spôsob na to ako sa udržať v kondícii a schudnúť nadbytočné kilogramy. Nie je potrebné sa nikde zapisovať ani platiť permanentku. Vystačí nám silná vôľa a jeden pár pohodlnej športovej obuvi na behanie.

Je to vynikajúce aeróbne cvičenie, ktoré nielen okysličuje organizmus, ale tiež urýchľuje srdcovú frekvenciu, čím prispieva k lepšiej činnosti celého kardiovaskulárneho systému a zároveň má vplyv aj na dýchací systém. Tak ako pri každom cvičení je potrebné aj pri behu dodržať dve najdôležitejšie veci: previdelne behať a správne posúdenie svojich síl. Najhoršie čo môže bežec začiatočník spraviť je precenenie svojich schopností a skúšať hneď na začiatku robiť rekordy. Organizmus, ktorý nie je zvyknutý na pravidelnú záťaž si najprv potrebuje zvyknúť na záťaž, čiže ho treba postupne zaťažovať dobrou prípravou a regeneráciou. V opačnom prípade je veľmi pravdepodobné, že sa nám organizmus "poďakuje" svalovicou, budeme znechutený a v úplne najhoršom prípade si môžeme spôsobiť zranenie.

Pre dosiahnutie pozitívnych efektov je veľmi dôležité behať pravidelne. Je potrebné si nájsť čas tri dni týždenne (napríklad utorok – štvrtok – sobota), a počas nich si vyhradiť aspoň pol hodinu na telesnú aktivitu. Každým týždňom sa budeme cítiť lepšie, zlepší sa nám kondícia, hĺbka dychania, ale aj uvoľnené endorfiny nám dodajú pochodu a radosť s efektov práce, uspokojenie so splnenia plánov. Pretože behanie::

- prináša efekty rýchlejšie ako iné spôsoby na fyzickú aktivitu,
- nie je podmienkou skorší tréning a ani drahé vybavenie,
- behať môžeme doslova kde chceme a kedy chceme,
- uvoľňuje hormóny šťastia,
- umožňuje tiež počúvať svoje myšlienky a viesť náš vnútorný dialóg,
- znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak,
- je to najúčinnejšia metóda pôsobiaca ako antidepresívum,
- tvaruje postavu,
- zvyšuje výkon organizmu,
- účinne spaľuje tuk,
- dodáva nám množstvo energie,
- zlepšuje náladu,
- dáva nám pocit, že môžme dosiahnuť všetko.