Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Angína: príčiny, príznaky, liečba

Angína: príčiny, príznaky, liečba

Uverejnené v kategórii Medicina       
Angína: príčiny, príznaky, liečba

Je to infekčné ochorenie, ktorá sa rozvíja dosť rýchlo. Sama o sebe nie je strašná, ale môže spôsobiť mnoho komplikácií - preto za žiadneho prípadu nie je dobré ju podceňovať.

Príčiny

K nakazeniu dochádza kvapôčkovou formou: počas kontaktu s baktériami vylučovanými chorou osobou kašľaním alebo kýchnutím, ale aj za pomoci spoločného používanie predmetov každodennej potreby. Stáva sa tiež, že mikroorganizmy sa zhromažďujú nejaký čas na uzlinách a stávajú sa aktívnymi pri spriaznených podmienkach (napr. počas oslabení alebo prehriatiu organizmu - je vhodné si teda pripomenúť, že angína sa značne lepšie rozvíja v lete).

Príznaky

Prvým symptómom choroby je výrazné zvýšenie teploty tela - až do 40'C. Objaví sa zimnica, bolesť hlavy a hrdla, ktorá zosilňuje počas prehĺtania a vystreľuje do uší. Sprevádza ju zväčšenie a začervenania uzlín, ktoré v prípade zápalové angíny sú pokryté bielym poťahom. Chorý sa necíti dobre, nemá chut k jedlu, môže pociťovať únavu a ťažkosti s dýchaním. Tieto príznaky trvajú zvyčajne od 7 do 10 dní.

Liečba

V boji s baktériami spôsobujúcich angínu bude nevyhnutná liečba antibiotikami - správne prostriedky sú na predpis po diagnóze od lekára. Obyčajne sú to antibiotiká zo skupiny penicilínu. Mimo to sa používa pomocné prípravky: lieky obsahujúce paracetamol, upokojujúce bolesť hrdla a dezinfikujúce ústnu dutinu. Liečbu je možné posilniť prírodnými spôsoby liečby: odvary z harmančeka alebo šalvie, znovu v prípade zväčšených, bolestivých uzlín - teplými obklady na krk. Mimo to, že priebeh choroby nevyžaduje ležanie v posteli, lepšie je stráviť v ňom niekoľko prvých dní, pretože organizmus je akurát najviac oslabený. Má v tomto čase spožívat ľahkej potravy, ktoré nepodráždia hrdlo (napr. rozmixovanej polievky s veľkým množstvom zeleniny) Čo je zaujímavé, popíjanie studených nápojov a spožívání zmrzliny nie je bránené, - práve naopak, otužuje to hrdlo a lahodí bolesť.

Komplikácie

Pamätajme si, že neliečená angína vedie do vážnych dôsledkov. V prípade žiadne alebo nesprávne liečby sa môže vyvinúť do zápalu lymfatických uzlín alebo stredného ucha, veľmi nebezpečného zápalu mandlí, kože, obličiek a kĺbov. Z tohto dôvodu je konečnosť ako najrýchlejšie rozpoznať choroba a začať liečbu.