Tu si: Tipy pre zdravie  »  Strava  »  Ako znížiť hladinu cholesterolu?

Ako znížiť hladinu cholesterolu?

Uverejnené v kategórii Strava       
Ako znížiť hladinu cholesterolu?

Zdravý organizmus produkuje takzvaný endogénny cholesterol v množstve nevyhnutnom pre správne fungovanie. Všetko to, čo mu dodávame navyše, to je takzvaný „zlý“ exogénny cholesterol, ktorý je príčinou mnohých závažných ochorení, predovšetkým srdca a kardiovaskulárneho systému.

Kedysi, keď sa mäso nejedlo tak často, neznamenala zvýšená hladina cholesterolu tak rozšírený problém ako v súčasnosti. Dnes sa s týmto javom stretávame dokonca u detí. Najrýchlejšia a najúčinnejšia, a súčasne prirodzená metóda zbavenia sa škodlivého balastu, je obmedzenie všetkého tohto, čo spôsobuje rast hladiny cholesterolu, tzn. jedál živočíšneho pôvodu, mäsa , vajec, živočíšnych tukov, vnútorností alebo mliečnych výrobkov. Časť výživových špecialistov sa domnieva, že správna strava spočíva v ich úplnom vynechaní z jedálneho lístka, vrátane rýb, pretože obsah cholesterolu v každom mäse, a teda aj v rybacom, je v podstate rovnaký. Iní, trochu menej radikálni, navrhujú nahradenie červeného mäsa alebo bravčového mäsa rybami alebo hydinou. V každom prípade je zmena stravy v tomto prípade nevyhnutná.

Základom nového spôsobu stravovania by mala byť zelenina a ovocie, teda produkty bohaté na vlákninu. Dôležitý môže byť aj pokles telesnej hmotnosti, teda vyberanie si menej kalorickej stravy ako doposiaľ. Dôležitá je pritom telesná aktivita v akejkoľvek forme, pretože ide iba o to, aby ste sa viac hýbali. Nakoniec, čo je samozrejmé, je treba vynechať pochutiny – najmä škodlivé fajčenie – a ako ohňu sa vyhýbať nadmernému stresu.

To všetko by malo priniesť pozitívny výsledok. Ak však problémy s cholesterolom majú genetický základ alebo veľmi pokročilý charakter, treba siahnuť po liečivá.