Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Ako účinkuje kyselina hyaluronová?

Ako účinkuje kyselina hyaluronová?

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Ako účinkuje kyselina hyaluronová?

Kyselina hyalurónová je prírodná zložka nachádzajúca sa v bunkách pokožky, ktorá spaja v bunkách pokožky nájdujúce sa molekuly vody.. Aká je však jej funkcia?

Akým sposobom účinkuje kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová (v chémii označnovaná skratkou HA) je biopolymérom. Táto prírodná zložka predovšetkým spája kolagenové a elastylové vlákna, ktoré sú súčasťou pokožky. Súčasne pracuje ako spojivo pre molekuly vody. Jeden gram kyseliny hyalurónovej môže naviazať až do…šesť litrov vody. Prakticky to znamená, že táto zložka zo skupiny polysacharidov je zodpovedná za správnu vlhkosť, hladkosť a pevnosť pokožky.

Ďalšou dôležitou funkciou kyseliny hyalurónovej je, že bojuje proti voľným radikálom a čistenie pokožky v prípade zápalu. Za zmienku stojí aj to, že fyziologické látky, ktoré su medzi bunkami chránia našu pokožku pred vonkajšími faktormi (ostré slnečné svetlo či mínusové teploty).

 

Použitie kyseliny hyalurónovej v kozmetológii

S pribúdajúcim vekom sa obsah kyseliny hyalurónovej v koži zmenšuje. Pre pokožku to znamená stratu pružnosti, chabnutie pokožky a tiež tvorba vrások. Vedci však vyvinuli množstvo kozmetických procedúr, ktoré pomáhajú dopĺňať kyselinu hyalurónovú v ľudskom organizme a tým odďaľovať účinky starnutia. Kyselina hyalurónová sa stala jednou zo základných zložiek množstva krémov proti vráskam. Látka HA je možné nájsť v sérach, ktoré majú pre pokožku spevňujúci účinok.

V kozmetológii sa kyselina hyalurónová, ktorá sa získava zo špecíalnych kmeňov baktérií, sa využíva aj prí liečbe náplne vrások. Tieto látky sa tiež využívajú v mezoterapii a aj už vyššie spomínanom vyhladzovaní vrások. Kyselina hyalurónová je tiež využívaná pri zväčšovaní úst, pŕs či zadku. Je potrebné poznamenať, že liečba tohto typu je úplne bezpečná a kyselina hyalurónová sa vstrebáva do ľudskej pokožky (liečby s užitím HA sú reverzibilné).