Tu si: Tipy pre zdravie  »  Psychologia  »  Ako rozpoznať toxické priateľstvo?

Ako rozpoznať toxické priateľstvo?

Uverejnené v kategórii Psychologia       
Ako rozpoznať toxické priateľstvo?

Priateľstvo je ako laska, hodnotou nesmierne cenná a dôležitá pre každého človeka. Často sa, ale stáva, že sme dlhodobo, vedome či nevedome vo vzťahoch, ktoré psychológovia označujú ako toxické.

Úprimnosť, vernosť, dôvera, zaangažovanie, vzájomný rešpekt, rešpektovanie rozmanitosti a jedinečnosti, obetavosť to sú základy priateľstva a lásky. Za účelom toho aby priateľstvo rozkvitalo a bolo pevné je potreba veľa času a úsilia oboch strán. Ťažko nazvať priateľstvom vzťahy napríklad vyplývajúce zo spoločnej práci, alebo vzťahy zo sociálnych sietí napríklad na facebooku, aj keď nie je vylúčené, že aj taký vzťah sa môže časom stať reálnym a pevným vzťahom. Verný a oddaný priateľ o akom sníva asi každý z nás sa niekedy po čase ukáže ako falošný priateľ.

Aké signály by mali pritiahnuť našu pozornosť? Ak priateľka nás chce mať napríklad len pre seba, je majetnícka a žiarli na ďalších priateľov alebo známych, nenecháva nam žiadny priestor na súkromie a slobodu, vtedy je to tzv. Symbióza tam kde nie je tolerancia, rešpekt a rovnováha. Často sa stretávame s obeťou, ktorú partner využíva tým, že jej vnúti pocit viny, ak ona odmieta napríklad požičiavať peniaze, oblečenie, kozmetiku, alebo proste nemá čas pre nešťastnú alebo citovo zranenú osobu. Relatívne jednoduchšie je rozlišovať blízku osobu, ktorá je k nám priateľská za určitým cieľom a nemusí to byť iba materiálny zisk, často je cieľom získanie spoločenských kontaktov či prestíž. Problémom ženských vzťahov je večná rivalka, ktorá nemá žiadny problém flirtovať s mužom svojej priateľky, či tiež preukazovať svoju nadradenosť v práci, prezentovať sa ako ideálna matka, čiže jedným slovom demonštrovať to, že je jednoznačne lepšia.

Takýchto a podobných príkladov manipulácie a správania sa, ktoré nám poukazujú na takzvané toxické priateľstvo je mnoho, len je potrebné chcieť ich odhaliť a analyzovať vzťah, ktorý nás v našom podvedomí trápi.