Tu si: Tipy pre zdravie  »  Medicina  »  Ako liečiť prínosové dutiny?

Ako liečiť prínosové dutiny?

Uverejnené v kategórii Medicina       
Ako liečiť prínosové dutiny?

Ak zvyčajná nádcha trvá dlhšie než niekoľko dní a sprevádza ju aj bolesť hlavy, môže to znamenať, že máme do činenia so sínusitídou - zápalom prínosových dutín.

Prínosové dutiny sú nosné prepážky prepojené s nosovou dutinou. Ich úlohou je ochrana mozgu pred zranením tým, že fungujú ako tlmiče a zvlhčujú vzduch vdychovaný nosom. Počas zápalu ich ústie blokuje vytvorený hlien. Vzduch začne tlačiť na ich steny, čo spôsobuje bolesť v okolí čela a na koreni nosa, hlavne v ranných hodinách alebo pri zohýbaní sa. Okrem toho nastupuje horúčka, nechuť do jedla a malátnosť, a vytekajúci hlien môže spôsobovať kašeľ. Príčinou takéhoto stavu je najčastejšie vírusová alebo bakteriálna infekcia. To môže byť dôsledkom častých infekcií dýchacích ciest alebo zubného kazu. Často postihuje alergikov a ľudí trpiacich na astmu či na vybočenú nosovú priehradku.

V počiatočnej fáze ochorenia je možné ju vyliečiť domácimi receptami. Dôležité je chorému zabezpečiť vhodné podmienky:

  • obmedzenie kontaktu s nečistotami, ktoré poškodzujú nosnú sliznicu, ako je dym, peľ, chemické látky,

  • čistenie klimatizačných zariadení, v ktorých sa môžu množiť baktérie,

  • príjem veľkého množstva tekutín, pretože hydratovaná sliznica je odolnejšia voči útokom mikroorganizmov,

  • udržovanie vysokej vlhkosti pomocou zvlhčovača vzduchu alebo mokrých uterákov, rozložených na radiátoroch.

Ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako týždeň, je potrebná konzultácia s lekárom. Ten sa na základe vyšetrení a rozhovoru s pacientom rozhodne pre vhodnú liečbu. V komplikovanejších prípadoch môže odporučiť mikrobiologické vyšetrenia, endoskopiu (vyšetrenia pomocou snímačov) alebo počítačovú tomografiu či vyšetrenia na kožnú alergiu. Vtedy sa rozhoduje o podaní antibiotík, a v prípade, že nepôsobia, odporúča sa endoskopická operácia nosa a prínosových dutín (rozšírenie prirodzených dutín pomocou priezorov), septoplastika, čiže korekcia nosovej priehradky alebo polypektómia - odstránenie polypov z nosa a dutín, ktoré sú nimi zablokované. Ochorenia súvisiace s prínosovými dutinami nie je dobré bagatelizovať, pretože môžu viesť k mnohým vážnejším problémom, vrátane meningitidy a infekcie mozgu.