Tu si: Tipy pre zdravie  »  Zdravý životný štýl  »  Ako bojovať proti svalovke?

Ako bojovať proti svalovke?

Uverejnené v kategórii Zdravý životný štýl       
Ako bojovať proti svalovke?

Svalovka je ľudový názov pre skupinu oneskorených svalových bolestí. Nastáva v dôsledku príliš veľkej fyzickej záťaže, na ktorú svaly neboli pripravené a môže trvať dokonca niekoľko dní.

Rozšírený mýtus hovorí, že ju spôsobuje kyselina mliečna - vedľajší produkt metabolizmu, ktorý sa vo svaloch hromadí v dôsledku nedostatku kyslíka. V skutočnosti sa však táto kyselina vyplavuje prostredníctvom cirkulujúcej krvi už po približne dvoch hodinách. To nie ona spôsobuje bolesť, ale mikro poškodenia svalov. Nepríjemný pocit sa zvyčajne objavuje po troch až siedmych dňoch a je prirodzený - v tomto čase sa svaly regenerujú a posilňujú. Symptómy pretrénovania sa dajú zmierniť niekoľkými spôsobmi.

1. Masáž

Jej hlavným cieľom je náprava cirkulácie krvi. Najlepšie je vykonávať ju celou rukou, rôznymi stupňami tlaku. Vďaka zrýchlenej cirkulácii krvi sa kyselina mliečna rýchlejšie dostane von z organizmu. Táto metóda môže byť na začiatku bolestivá, ale primerane jemná masáž postupne prinesie žiadanú úľavu.

2. Horúci kúpeľ

Aj tu má teplota povzbudzujúci účinok na krvný obeh a znižuje hladinu metabolitov. Čas od času je dobré polievať bolestivé miesta striedavo studenou a teplou vodou. Preto je dobrým nápadom aj parný kúpeľ v saune - má za následok ďalšie okysličenie tela a jeho rýchlejšiu regeneráciu.

3. Hrejivé masti

Stimulujú senzorické nervové zakončenia v koži a spôsobujú lokálne prekrvenie tkanív, a tým uľahčujú vstrebávanie metylsalicylátu a odstraňujú toxíny.

4. Ovocie, zelenina, voda

Dopĺňajú celý rad základných vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa strácajú počas cvičenia - horčík, draslík, vitamín C. Oplatí sa najmä prijímať produkty bohaté na železo, ktoré syntetizuje hemoglobín, a vďaka tomu zlepšuje transport kyslíka v krvnom obehu.